Pielgrzymka Gliwicka to przede wszystkim

 

Wspólna modlitwa

W czasie drogi sporo czasu poświęcamy na modlitwę połączoną ze śpiewami

Rekolekcje w drodze

Niektórzy pielgrzymi porównują czas pielgrzymowania do rekolekcji w drodze, podczas których usłyszysz wiele konferencji i świadectw uczestników

Wspaniali ludzie

W czasie pielgrzymowania masz szansę na poznanie wielu wspaniałych ludzi

Radosna przygoda

Czas pielgrzymowania to również doskonała okazja do świetnej zabawy, której nie brakuje zarówno w czasie drogi, jak również w czasie postojów

do Maryi pielgrzymujemy od lat Trochę historii naszego pielgrzymowania...

Tradycja kultu Matki Bożej Jasnogórskiej na Ziemiach Gliwickich praktykowana jest od wieków. Gorliwie oddawano Jej cześć, a także do Niej pielgrzymowano mimo zakazu władz państwowych oraz szczerzącego się na tych terenach ewangelicyzmu. Pierwsza Gliwicka, a zarazem najstarsza udokumentowana w kronikach pielgrzymka do Sanktuarium w Częstochowie wyruszyła we wrześniu 1626 roku. Była ona wyrazem głębokiej wdzięczności za uratowane miasta, które w tym czasie było oblegane przez wojska duńskie podczas trwającej wojny trzydziestoletniej. Będące w przewadze wojska atakującego nie zostawiały szans na obronę Gliwic. Jednak mające w Maryi wielką ufność mieszkanki złożyły śluby, że jeżeli ocali miasto, Gliwiczanie co roku będą pielgrzymować na Jasną Górę. Prośby wiernych szybko zostały wysłuchane. Według miejskich przekazów, Maryja rozpostarła swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wroga do ucieczki. Tak rozpoczęło się coroczne, dziękczynne pielgrzymowanie, które trwa do dnia dzisiejszego.

Rok po ustanowieniu diecezji gliwickiej w 1993 roku, wyruszyła pielgrzymka, która była zarówno 347 Gliwicką Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę jak i I Diecezjalną Gliwicką Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę. Warto zwrócić uwagę na pewną rozbieżność wśród ilości lat pielgrzymowania z Gliwic do Częstochowy. W archiwach jasnogórskich odnotowano, że przez 20 lat ze względu na trwające wojny pielgrzymi nie dotarli na Jasną Górę, mimo że wyruszyli w drogę. Niemniej jednak w 2016 roku Pielgrzymka Gliwicka wchodziła na Jasną Górę jako jubileuszowa, 390-ta pielgrzymka.

MILIONÓW ODMÓWIONYCH ZDROWASIEK
+
RAZA OKRĄŻONEJ ZIEMI
+
MILIONÓW WYKONANYCH KROKÓW
+
MILIARDY SPALONYCH KALORII
+

WSPÓŁCZESNE PIELGRZYMOWANIE Obecny kształt pielgrzymki

Obecnie Diecezjalną Pielgrzymkę tworzy 11 grup, a należący do nich pielgrzymi każdego roku przemierzają ponad 100 kilometrów. Każda grupa ma swój charakterystyczny kolor, który utożsamia się z konkretnym miastem, a są nimi grupy: pomarańczowa – Kuźnia Raciborska, Czarna – Tarnowskie Góry, Fioletowa – Pyskowice, Szara – Lubliniec, Zielona – Bytom, Brązowa – Gliwice-Łabędy, Biała – Franciszkanie, Fioletowa – Toszek, Niebieska – Gliwice-Sośnica, Żółta – Gliwice-Katedra, Czerwona – Zabrze. Osoby, które z różnych powodów nie mogą podjąć pątniczego trudu mogą zostać Duchowymi Pielgrzymami, prosząc o modlitwę osoby wyruszające na pielgrzymi szlak.

Mimo trwającej w latach 2020 – 2021 pandemii COVID-19 nie zaprzestano pielgrzymować do Matki Bożej Częstochowskiej. Ze względu na te wyjątkowe okoliczności pielgrzymka przybrała jednak nieco inną formę – była to pierwsza pielgrzymka sztafetowa. W tym czasie nie wyruszyło jednocześnie 11 grup, a w zamian za to wierni z każdej z nich w reżimie sanitarnym przez 4 dni przemierzali wyznaczone fragmenty trasy. Zobacz jak wyglądał program pielgrzymki w 2021 roku.

We właściwym przeżywaniu pielgrzymki pomaga bogaty program religijny. Każdego ranka pielgrzymi gromadzą się na Eucharystii, a w czasie pielgrzymowania odmawiane  są Godzinki, Różaniec, Anioł Pański, Koronka do Miłosierdzia Bożego. Ponadto o pogłębianie wiary pielgrzymów dbają Księża, którzy prowadzą tematyczne konferencje. W piątki we wszystkich grupach odprawiana jest Droga Krzyżowa. Pielgrzymi kończą dzień wieczornym nabożeństwem, podczas którego dziękują sobie za wspólne pielgrzymowanie, podejmowany trud i umartwienia. Tu również przepraszają za brak cierpliwości, wyrozumiałości i za wszelkie niedociągnięcia.

Każdy z uczestników Pielgrzymki musi dokonać Rejestracji. Zapisać można się w parafii lub online na stronie

Zgłoszenia online poprzez stronę przyjmujemy do 12 sierpnia 2024 r. Po tym terminie rejestracja elektroniczna na pielgrzymkę będzie niemożliwa a zapisać się na pielgrzymkę będzie można bezpośrednio przed wyjściem u organizatorów. 

Kontakt do Organizatorów pielgrzymki